Dizüstü Bilgisayar Notebook diğer adıyla Laptop masaüstü bilgisayarların alternatifi olarak günlük hayatta büyük öneme sahip bu yazımızda laptop temizliği ve laptop bakımı hakkın da basit, kolay uygulanabilir yöntemler hakkın da bilgiler vereceğiz.

Laptop Temizliği

Diz üstü bilgisayarlarda şüphesiz en çok kirlenen ve toz tutan bölüm klavyedir klavyenin tuş aralıklarını kulak pamuğu ile temizleyebilirsiniz.

Tozları ise saç kurutma makinesi veya elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz.

Laptop ekran temizliği için hafif nemli cam temizleme bezi (fiber bez olarak bilinir) kullanabilirsiniz her hangi bir kimyasal kullanmaya gerek yok.

notebook-ekran-temizligi-laptop-ekran-temizligi

İyice göze batana kadar önemsenmese de dizüstü bilgisayarlarda tozların temizliği çok önemlidir.

Laptop Bakımı

Laptop bakımı için teknik servis dışında yapabileceğiniz bir kaç yöntem var öncelikle laptop un altında bulunan havalandırma kanallarını kontrol etmelisiniz bu kısımlar zamanla tozdan kapanabiliyor ve Laptop aşırı ısınıp arızalanıyor. Bir diş fırçası ile kanalları temizleyebilirsiniz.

laptop-bakimi-laptop-havalandirma-kanal-temizligi

İmkan var ise laptop soğutucusu kullanmanız çok faydalı olacaktır hem enerji tüketimi hemde laptop daha uzun ömürlü olması, arıza riskinin azalması için laptop soğutucusu gereklidir.

Aşağıda 2 tip Laptop soğutucusu görülmekte solda ki alt kısma yerleştirilip genel soğutma yapan model sağda ki ise işlemci havalandırma kanalına takılan model biz ilk soğutucu modelini öneriyoruz.

laptop-sogutucusu

Laptop adaptörünü özellikle kullanmadığınız zaman sürekli pirizde takılı bırakmayın örneğin bir çok kişi geceleri adaptörü pirizde takılı bırakır.

Elektrik hattında oluşan bir dalgalanma ani kesinti, gel gitler adaptörünüze zarar verebilir daha kötüsü adaptörün arızalanıp laptopa zarar vermesidir.

Ne yazık ki günümüzde OEM diye tabir edilen ama sahte olan (OEM standartlara uygundur) laptop adaptörleri fiyatları uygun olduğu için tercih edilmekte satıcılar da cihazın kalitesi hakkında yeterli bilgi vermediği için sorunlar olmaktadır.

 

Yazımızı sonlandırıyoruz bu detaylara dikkat ederseniz dizüstü bilgisayarınız daha performanslı ve uzun ömürlü olur.

 

Detaylı Laptop bakımı için teknik servisimize ulaşabilirsiniz.

İşlemci soğutucusu fan temizliği, bakımı İşlemci termal macun yenilemesi ve genel kontrol temizlik, bakım işlemleri yapılmaktadır.

laptop-ekrani-nasil-temizlenir

laptop-icini-acmadan-temizleme-laptop-bakimi

laptop-temizleme-laptop-fan-temizleme

notebook-temizleme-notebook-fan-temizleme